STOP recesji dziąsłowej! Jak zatrzymać cofanie się dziąseł i odzyskać cenny “kapitał” – zdrowy uśmiech?
Zdrowe dziąsła to zdrowy organizm
Bilans jest prosty. Zdrowe dziąsła = zdrowy organizm. Wpływ stanu jamy ustnej na ogólnoustrojową kondycję Pacjentów został udowodniony naukowo. Np. paradontoza – czyli zaawansowany stan zapalny dziąseł – zwiększa ryzyko peri–implantitis, cukrzycy, miażdżycy, przedwczesnego porodu, depresji czy choroby alzheimera.
Podobnie jak w recesji gospodarczej, recesja dziąsłowa prowadzi do “załamania się” standardu życia jaki Pacjent zna lub jaki chciałby prowadzić. Odsłonięte szyjki zębowe w większości przypadków przysłaniają codzienne radości, stając się źródłem dyskomfortu społecznego, spadku pewności siebie, a nawet poważniejszych problemów psychologicznych.
Z pomocą przychodzi periodontologia – dziedzina stomatologii skupiająca się na diagnozowaniu, leczeniu oraz profilaktyce chorób dziąseł i przyzębia.
Powody i symptomy schorzeń dziąseł
Zapalenie dziąseł i parodontozę wywołują bakterie “atakujące” tkanki dziąsłowe. Ich namnażaniu sprzyja: nagromadzenie kamienia nazębnego (brak poprawnego czyszczenia zębów i regularnego usuwania płytki nazębnej w gabinecie), palenie tytoniu, dieta uboga w witaminy, uwarunkowania dziedziczne (np. paradontoza lub przedwczesna utrata uzębienia wśród członków najbliższej rodziny).
Objawy parodontozy – czy moje dziąsła chorują?
Dobrze zacząć diagnostykę w zaciszu domowej łazienki, obserwując jamę ustną podczas codziennych praktyk higienizacyjnych. Jeśli w trakcie szczotkowania dziąsła krwawią, są zaczerwienione, podpuchnięte, wrażliwe na dotyk i zmiany temperatury – to znak, że może to być wczesne stadium paradontozy i konieczne jest interwencyjne leczenie przyzębia. Z kolei cofnięta dziąsła, wydłużone zęby, przemieszczone zęby, ruchome zęby są symptomem zaawansowanej postaci tej przewlekłej choroby.
Kiedy coś nas niepokoi (z pozoru nawet niewielki symptom), stomatolog jest najlepszym adresem, a dokładna diagnostyka najlepszym rozwiązaniem. Dentysta rozwieje wszelkie wątpliwości i wdroży ewentualne leczenie.
Konsekwencje nieleczonej parodontozy to problem połowy polskiej populacji
Tu bilans również jest prosty, a zarazem ujemny: tracimy własne zęby (nieleczona parodontoza = wysokie ryzyko ich wypadnięcia). Dane statystyczne pokazują że nagminnie ignorujemy stan zapalny dziąseł, dopuszczając do progresji schorzenia i najbardziej destruktywnego skutku – utraty naturalnego uzębienia. Aż 50% Polaków pomiędzy 65 a 75 rokiem życia jest bezzębna!
Na niekompletnym uśmiechu się nie kończy… Paradontoza zwiększa podatność Pacjenta na peri–implantitis, cukrzycę, miażdżycę, przedwczesny poród, depresję czy chorobę alzheimera. Osobom z Paradontozą grozi 3,5 krotnie większe ryzyko wystąpienia poważnych zdarzeń kardiologicznych (zawał, wylew) w porównaniu do tych ze zdrowym przyzębiem.
Bolesne doświadczenia Pacjentów
Pacjenci z zaawansowaną parodontozą przyznają, że komfort ich życia nie jest zadowalający. Nieestetyczny uśmiech, zmiany w układzie zębów (np. ich wydłużenie z uwagi na obnizone dziąsła), nieświeży oddech – ale także problemy z żuciem czy mówieniem sprawiają, że wycofują się Oni z życia towarzyskiego czy społecznego. Doświadczają problemów zarówno w sferze somatycznej (dolegliwości bólowe), jak i psychicznej (stany obniżonego nastroju, depresja).
Doświadczony periodontolog, posiadający koncepcję na inteligentne leczenie przyzębia, jest w stanie wyprowadzić Pacjenta z zaawansowanego stadium parodontozy, skutecznie chroniąc Go przed utratą własnych zębów i związanymi z tym problemami współistniejącymi.
Parodontoza a zwiększone ryzyka onkologiczne
Periodontologia naukowa wskazuje na powiązania pomiędzy chorobami dziąseł a wystąpieniem niektórych typów nowotworów.
Warto inwestować w leczenie periodontologiczne – zdrowe przyzębie to kapitał Twojego uśmiechu i dobrego samopoczucia
Wykrywanie i leczenia chorób dziąseł w ich początkowym stadium ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania długoterminowym negatywnym konsekwencjom zdrowotnym. Wczesna interwencja pozwala na zahamowanie postępu patologicznych zmian w tkankach przyzębia, co z kolei minimalizuje ryzyko poważniejszych powikłań, takich jak: recesje dziąsłowe, zaniki kostne, ruchomość, wydłużenie czy wypadnięcie zębów.
Regularne badania, które przeprowadza doświadczony stomatolog periodontolog oraz prawidłowa higienizacja jamy ustnej umożliwiają ograniczenie destruktywnego wpływu na ogólny stan zdrowia Pacjenta – ze sferą psychiczną włącznie. Z punktu widzenia długofalowej opieki zdrowotnej, PERIOprewencja oraz wczesne leczenie schorzeń przyzębia są fundamentalnymi elementami utrzymania zdrowia, estetyki i właściwego funkcjonowania jamy ustne – a co za tym idzie dobrej jakości życia.
Własne zęby = długoterminowa (a nawet dożywotnia) lokata, z której codziennie czerpiesz zysk
Szwedzka (a więc najlepsza!) periodontologia, którą praktykujemy w naszym sopockim gabinecie, skupia się na ratowaniu naturalnych zębów Pacjenta. Chociaż doceniamy potencjał implantologii w rehabilitacji uśmiechu, to w pierwszej kolejności dokładamy starań, aby Pacjent zachował własne uzębienie.
W procesie leczniczym, który koordynuje dr Wojciech Krajewski, wykorzystujemy metody niechirurgiczne (scaling i root planing), a w bardziej zaawansowanych przypadkach antybiotykoterapię oraz zabiegi chirurgiczne (np. przeszczep dziąsła). Czasami wskazana jest także endodoncja albo szynowanie zębów parodontoza.
W przypadku wczesnego stadium zapalenia dziąseł możliwe jest niemal nieinwazyjne leczenie periodontologiczne, dzięki czemu Pacjent nie odczuwa dyskomfortu, unika dłuższej rekonwalescencji oraz ewentualnych powikłań.
Inwestycja w uśmiech jest bardzo opłacalna i – wspierana przez odpowiednią higienizację – procentuje niemal przez całe życie Pacjenta. “Dywidendę” stanowi zdrowie, większa pewność siebie, lepszy komfort życia, swoboda w kontaktach społecznych.
Powstrzymaj stan zapalny i recesję dziąseł. Zacznij od zaraz!
Prewencja periodontologiczna, którą Pacjent może podjąć “od zaraz” to:
– obserwacja zębów i przyzębia podczas codziennego szczotkowania,
– wizyta w gabinecie stomatologicznym w celu dokonania przeglądu stanu zdrowia jamy ustnej, ściągnięcia kamienia nazębnego i poznania profesjonalnych technik higienizacyjnych,
– w przypadku palenia papierosów ograniczenie częstotliwości sięgania po wyroby tytoniowe, a finalnie rezygnacja z ich konsumpcji,
– optymalizacja nawyków żywieniowych – stosowanie zdrowej, zrównoważonej diety, bogatej w witaminy C i D oraz wapń, jest kluczowe dla utrzymania zdrowych zębów i dziąseł.
50% dorosłych osób zmaga się paradontozą, a 15% ludzi traci zęby z powodu jej zaawansowanej formy. Na szczęście periodontologia to dziedzina, która rozwija się dynamicznie – zarówno naukowo, jak i w zakresie nowych technologii czy terapii regeneracyjnych.
Inwestycja we własne zdrowie to najlepsza inwestycja
Z uwagi na możliwość utraty uzębienia i zwiększone ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych chorób oraz pojawienie się problemów ze zdrowiem psychicznym, schorzenia dziąseł nie powinny być ignorowane.
Regularne wizyty u dentysty pomogą monitorować kondycję jamy ustnej i wdrożyć terapię na odpowiednio wczesnym etapie. W naszym sopockim gabinecie stosujemy metody leczenia opieramy o szwedzką myśl periodontologiczną – a co za tym idzie o najwyższe standardy.
Po zakończonym procesie leczenia, uwzględniającego m.in. wyeliminowanie recesji dziąseł, widzimy jak znacząco poprawia się komfort codziennego funkcjonowania Pacjentów i Ich psychiczny dobrostan. Kiedy uśmiech jest zdrowy, kompletny i estetyczny, wszystkie “życiowe akcje” idą w górę :).