Protetyka
Czym zajmuje się protetyk stomatologiczny?
Pierwsza odpowiedź, która przychodzi mi na myśl brzmi: lekarz, który „kompletuje” uśmiech i poprawia komfort życia Pacjenta. Druga: protetyk stomatologiczny to dentysta prowadzący leczenie protetyczne – czyli ukierunkowane na diagnostykę i leczenie, czyli rehabilitację i rekonstrukcję braków zębowych i bezzębia oraz często chorób narządu żucia związanych z zaburzeniami zwarcia oraz problemów związanych z bruksizmem.
Protetyka to ważna dziedzina z zakresu stomatologii, nastawiona na zdrowie i estetykę uśmiechu. Nowoczesna protetyka stomatologiczna pomaga przywrócić pełne uzębienie – a co za tym idzie pewność siebie. Uzupełnienia protetyczne niwelują pojedyncze braki zębowe lub rozległe braki zębowe dzięki zastosowaniu takich rozwiązań jak: protezy szkieletowe, protezy akrylowe, korony i mosty protetyczne, implanty, licówki, nakłady onlay i wkłady inlay. Protetyk zazwyczaj współpracuje z laboratorium techniki dentystycznej, w którym dzięki używaniu różnych technologii powstają nowe zęby pacjenta. Tamże technicy dentystyczni projektują i odtwarzają detale naturalnych zębów i zgryzu, ale również kreują na nowo piękno uśmiechu tak potrzebnego w estetyce metamorfoz naszych pacjentów.
Koronkowa robota… protetyczna
Aktualnie braki lub defekty wizualne w uzębieniu można likwidować poprzez uzupełnienia stałe, czyli mocowane permanentnie w jamie ustnej bez możliwości ich wyjmowania – np. korony lub mosty (nakładane na precyzyjnie oszlifowane zęby), licówki (cienkie płatki „naklejane” na powierzchnię zębów od ich licowej strony, protezy osiadające oraz uzupełnienia ruchome – np. protezy akrylowe, protezy szkieletowe, protezy overdenture (czyli częściowo oparte na implantach, zębach lub korzeniach zębów).
W moim gabinecie oferuję wszystkie z powyższych rozwiązań, na bazie których tworzę indywidualny plan leczenia, uwzględniający optymalne metody uzupełnienia braków zębowych, biorąc pod uwagę wszystkie elementy zdrowia, funkcji i estetyki uśmiechu pacjenta.
Pierwsza wizyta (przed rozpoczęciem leczenia) to moment w którym omawiamy Twoje oczekiwania, a ja oceniam stan jamy ustnej i tłumaczę niezbędne jego kroki przygotowujące i wyzaczające drogę do osiągnięcia optymalnego i pięknego efektu protetycznego. Wśród przeciwwskazań stomatologicznych do podjęcia leczenia protetycznego są choroby przyzębia, przewlekłe stany zapalne dziąseł, próchnica – dlatego w pierwszej kolejności może być konieczna dokładna higienizacja, terapia periodontologiczna , leczenie próchnicy lub leczenie kanałowe. Dopiero potem, po osiągnięciu optymalnego zdrowia w jamie ustnej możemy przejść do etapów najbardziej spektakularnych w swoich efektach czyli osadzania na stałe koron, mostów, licówek czy opartych na implantach implantach uzupełnień protetycznych.
dr Wojciech Krajewski | stomatolog z ponad 20-letnim stażem, specjalista periodontologii i implantologiiCZY TO JUŻ PARODONTOZA?
Jeśli miewasz opuchnięte, zaczerwienione lub krwawiące dziąsła, ważne jest, aby podjąć odpowiednie działania. Krwawienie w jamie ustnej jest tak samo nienormalne, jak gdziekolwiek indziej na ciele. Prawdopodobnie nie ignorowałbyś krwawienia z oka lub ucha, więc dlaczego miałbyś ignorować krwawienie z ust (czytaj dziąseł)? Zwykle jest to objaw zapalenia dziąseł, ale może być również objawem choroby zapalnej zwanej chorobą przyzębia, czyli paradontozy.”
Zegar tyka, czas do protetyka – czyli każdy „ząb na wagę złota”
Badania pokazują, że statystyczny Polak po 30 roku życia ma już tylko 22 zęby, a z powodu zaniedbania zdrowia jamy ustnej 4 % społeczeństwa w wieku 35 – 44 lata nie ma zębów w ogóle!
Wśród osób pomiędzy 65 – 75 rokiem życia, POŁOWA OSÓB nie ma ani jednego zęba!!! W Szwecji w tej samie grupie wiekowej bezzębne jest 11% społeczeństwa. Takie statystyki dają bardzo dużo do myślenia.
Uzupełnienie braków jakie zapewnia nowoczesna protetyka to rozwiązanie problemu, którego często można było uniknąć od samego początku.
Brak regularnych wizyt u lekarza stomatologa, niesystematyczne (lub niepoprawne) szczotkowanie zębów, ignorowanie próchnicy czy problemów z dziąsłami to prosta droga do utraty zębów i konieczności odwiedzenia gabinetu protetyka. Chociaż nowoczesna protetyka pozwala wstawić protezy, które bardzo dobrze imitują prawdziwe uzębienie – sztuczne zęby nigdy w pełni nie zastąpią tych prawdziwych, choć pięknie i funkcjonalnie rekonstruują te utracone.
Dobrze jest, gdy własne zęby można „uratować” bazując leczenie protetyczne oparte na nich właśnie. Takim rozwiązaniem są między innymi korony i mosty oparte na zębach własnych.
Piękny i zdrowy uśmiech to kompletny uśmiech?
Moim zdaniem tak :). Co ważne, zdrowy uśmiech to kompletny uśmiech – wtedy to narząd żucia funkcjonuje prawidłowo, a Pacjent nie ponosi ryzyka chorób zgryzu i utraty kolejnego zęba lub zębów. Braki zębów wyglądają uroczo u kilkulatka, który „gubi mleczaki” i czeka na Wróżkę Zębuszkę – u osób dorosłych braki w uzębieniu zazwyczaj powodują problemy w codziennym funkcjonowaniu i w realcjach międzyludzkich, a ostatecznie wpędzają w kompleksy.
Jako lekarz dentysta ze stażem zawodowym zdobywanym od 2002 roku – a zarazem jako periodontolog, chirurg i protetyk, posiadam umiejętność optymalnego zespolenia ze sobą odpowiednich elementów tych dziedzin i skutecznie pomóc Pacjentowi na drodze do pełnego, pięknego i zdrowego uśmiechu. Oferuję kompleksowe leczenie protetyczne, dzięki któremu wszystkie problemy protetyczne rozwiążemy w jednym gabinecie, a uzupełnienie zębów będzie bardziej komfortowe. Dodatkowo współpracuję z zaufanymi laboratoriami techniki dentystycznej i to gwarantuje nam oczekiwany rezultat we wszystkich swoich elementach.
Korona z głowy nie spadnie – czyli planowanie leczenia protetycznego i transparentność
Jako doświadczony protetyk rozumiem, że estetyka uśmiechu to cel wymagający, konsekwencji, determinacji i środków finansowych, dlatego pierwsza wizyta w moim gabinecie to także omówienie zasad współpracy. W relacjach z Pacjentem od samego początku stawiam na transparentność, tak by wiedział za co płaci, jaki jest mój pomysł na Jego zęby, co stanowi o jakości świadczonych usług, na jaki okres wystarczą rozwiązania eliminujące braki w uzębieniu. Na korony, implanty, licówki, protezy akrylowe, protezy szkieletowe udzielam gwarancji.
Na słabe zęby nie ma mocnych rozwiązań?
I tak i nie. Konsekwencja oraz świadomość wiele upraszcza w drodze do celu, jakim jest zdrowy, równy, kompletny – a zatem piękny – uśmiech.
„Słabe” zęby to problem który często można zidentyfikować już w dzieciństwie? W wieku gdy pojawią się stałe zęby – wieku nastoletnim – uważny dentysta zdiagnozuje go odpowiednio szybko u Młodego Pacjenta i – poza leczeniem – zasugeruje odpowiednie działanie profilaktyczne. Korzyść z szybkiej interwencji jest potrójna: Młodemu Człowiekowi nie obniży się pewność siebie, naturalne zęby mają szansę być zdrowe i ładne – bez konieczności sięgania po korony, licówki czy protezy w przyszłości, a rodzice oszczędzą na wydatkach które pojawiałyby się w przypadku zignorowania pierwszych objawów problemów stomatologicznych. Kontrole i planowanie leczenia od najmłodszych lat jest bardzo opłacalne, zarówno zdrowotnie jak i finansowo.
Od cudów jest ktoś inny na tym świecie! Ale jak pokazują klasyczne i już bardzo dobrze po latach zweryfikowane badania naukowe ze Skandynawii, razem z Pacjentem, przy odpowiedniej współpracy jesteśmy w stanie zachować praktycznie nietknięte pełne uzębienie i zdrowe zęby przez całe życie, aż do jego ostatniego dnia.