Tomografia komputerowa
i RTG zębów
Naświetlamy temat i „promieniujemy” rzetelnymi informacjami
Zapraszamy do lektury tekstu, w którym w przystępny sposób wyjaśniamy m.in. czym jest tomografia stomatologiczna w tym i zatok szczękowych oraz rentgen zębów, czym różni się pantomogram od OPG oraz kiedy wspomniane badania diagnostyczne są wskazane.
TOmografia stomatologiczna TO lepsza precyzja i większa efektywność leczenia
Tomografia komputerowa (TK) to obrazowe badanie diagnostyczne praktykowane niemal w każdej dziedzinie medycyny. Pierwszy tomograf został zbudowany w 1968 r., a kilka lat później po raz pierwszy wykorzystany do leczenia ludzi. TK znajduje szerokie zastosowanie w stomatologii – diagnostyka tomograficzna jest uzasadniona i wskazana w wielu przypadkach, np.: leczenia ortodontycznego, leczenia protetycznego (w tym założenia mostu protetycznego), leczenia kanałowego, ekstrakcji zęba, czy leczenia implantologicznego.
Dobrze mieć pełny… obraz (medyczny)
Tomografia komputerowa stanowi rozszerzenie i pogłębienie „zwykłego badania” stomatologicznego Pacjenta. Jest najbardziej precyzyjnym badaniem radiologicznym, gdyż pozwala na trójwymiarową ocenę badanych: struktur kostnych i ich objętości, szczegółową anatomię zębów, twarzoczaszki, stawów skroniowo żuchwowych oraz zatok. Z pomocą tomografii stomatolog dokładniej zdiagnozuje także tkanki miękkie jamy ustnej.
Tomograf wykorzystujemy w uzasadnionych przypadkach, szczególnie przy planowaniu zaawansowanych zabiegów – np. chirurgicznych czy implantologicznych oraz ustalaniu metod leczenia chorób kości szczęki i żuchwy, stawów oraz zatok szczękowych. W naszym gabinecie oferujemy najbardziej zaawansowany sprzęt w tej technologii, dzięki któremu wyniki TK są najwyższej jakości – a przez to w pełni wiarygodne. Na podstawie skierowania przyjmujemy również Pacjentów z zewnętrznych placówek.
dr Wojciech Krajewski | stomatolog z ponad 20-letnim stażem, specjalista periodontologii i implantologiiCZY TO JUŻ PARODONTOZA?
Jeśli miewasz opuchnięte, zaczerwienione lub krwawiące dziąsła, ważne jest, aby podjąć odpowiednie działania. Krwawienie w jamie ustnej jest tak samo nienormalne, jak gdziekolwiek indziej na ciele. Prawdopodobnie nie ignorowałbyś krwawienia z oka lub ucha, więc dlaczego miałbyś ignorować krwawienie z ust (czytaj dziąseł)? Zwykle jest to objaw zapalenia dziąseł, ale może być również objawem choroby zapalnej zwanej chorobą przyzębia, czyli paradontozy.”
Badanie rentgenowskie zębów (RTG zębów)
Zdjęcie RTG zębów to jedno z podstawowych badań stosowanych w diagnostyce stomatologicznej. Jego wykonanie pozwala uwidocznić dodatkowe szczegóły, przez co podnosi jakość podjętego postępowania dentystycznego. Powstały obraz pomaga dokładniej ocenić badane struktury : wewnętrzny stan uzębienia (np. szczęki i żuchwy), zawiązki zębów, kondycję tkanek twardych w jamie ustnej (kości szczęki i żuchwy), czyli wszystkie struktury, które gołym okiem są niewidoczne lub/i znajdujące się wewnątrz zęba oraz poniżej dziąsła. Próchnica i ocena jej zaawansowania, dolegliwości bólowe, zęby zatrzymane, problemy z kanałami zębowymi oraaz tkankami otaczającymi korzeń zęba, czy urazy zębów stanowią podstawy do rozważenia rentgena zębów.
Zdjęcia RTG zębów – rodzaje
Czasami żartujemy, że w przypadku podejrzenia niewielkich zmian stomatologicznych „z zębem (podobnie jak z rodziną) najlepiej wychodzi się na… zdjęciu” :)! Najczęściej wykonywanym jest zdjęcie zębowe, szczególnie pomocne w diagnostyce pojedynczych zębów. RTG zęba (RTG zębowe) ukazuje korony, korzenie oraz część otaczającej je kości oraz kilku (zazwyczaj trzech) sąsiednich zębów jednego łuku.
RTG zębów odpowiada na wiele pytań, które nasuwa badanie kliniczne jamy ustnej oraz wywiad medyczny z Pacjentem. Jest szybkie, komfortowe i bezbolesne – nie wymaga specjalnego przygotowania, a sam wynik zyskujemy niemalże w mgnieniu oka.
Poza wspomnianym RTG pojedynczego zęba istnieją różne inne rodzaje rentgenów zbowych: zdjęcie panoramiczne zębów – tzw. zdjęcie pantomograficzne (RTG pantomograficzne), zdjęcie cefalometryczne (RTG cefalometryczne), zdjęcie ortopantomograficzne (RTG ortopantomograficzne).
Kiedy warto zrobić pantomogram?
Wskazania do wykonania zdjęcia pantomograficznego to m.in. leczenie ortodontyczne, zabiegi endodontyczne czy implantologiczne, jak również konieczność oceny zatok przynosowych oraz kości otaczających zęby i ich korznie. Zdjęcie pantomograficzne zębów jest zalecane także przy leczeniu kanałowym. Pantomogram ukazuje struktury niewidoczne gołym okiem; badanie to wykonuje się pantomografem – urządzeniem opartym o technikę cyfrową (bezpieczniejszą, niż kliszowa).
Zdjęcie ortopantomograficzne – na czym polega?
RTG ortopantomograficzne (OPG) to zdjęcie przeglądowe ukazujące stan jamy ustnej – w tym wszystkich zębów, zatok szczękowych, kości szczęki i żuchwy oraz stawów skroniowych. Czym różni się od pantomogramu? Ortopantomogram jest pantomogramem wykonanym w technice ortoradialnej, która polega na tym, że promień padający na kliszę przechodzi przez każdy ząb prostopadle do krzywizny wyrostka zębodołowego w danym miejscu.
RTG cefalometryczne – co to takiego?
RTG cefalometryczne jest szczególnie pomocne w procesie leczenia ortodontycznego. Jest to zdjęcie rentgenowskie czaszki wykonane w pozycji bocznej. Dzięki temu stomatolog jest w stanie ocenić kości, a także tkanki miękkie i twarde, zatoki przynosowe oraz podnienbienie twarde.
Zarówno tomografia komputerowa, jak i rentgen zębów (zdjęcie przeglądowe) są szczególnie pomocne w przypadku obierania strategii terapii stomatologicznej przez lekarza prowadzącego. Pogłębiona diagnostyka znacząco podnosi skuteczność postępowania, a zarazem zwiększa „ochronę” Pacjenta przed ewentualnymi powikłaniami.
Zdjęcia skrzydłowo-zgryzowe, czy to jakiś odlotowy rentgen zębów?
Nie, to bardzo często wykonywane zdjęcia w projekcji prostopadłej do osi zęba oraz do poziomu brzegu wyrostka zębodołowego, czyli de fakto kości utrzymującej zęba w szczęce lub żuchwie. Wyróżnia się zdjęcia skrzydłowo-zgryzowe pionowe i poziome i służą one do oceny bardzo dokładnej zwłaszcza powierzchni stycznych zębów i weryfikacji tego czy rzeczywiście na nich znajduje się próchnica, a jeśli tak to jak ona jest głęboka, ale służą one też do wiarygodnej i powtarzalnej oceny brzegu kości, który należy obserwować regularnie u pacjentów z paradontozą, czyli zapaleniem przyzębia. Taka ocena pozwala na przestrzeni lat ocenić progresję tej choroby lub jej zatrzymanie i stabilizację.
W naszym sopockim gabinecie stosujemy efektywne metody diagnostyki obrazowej, maksymalnie wykorzystując potencjał technologiczny nowoczesnego sprzętu. Wykonujemy rentgen zębów, pantomogram – ortopantomogram, zdjęcia skrzydłowo zgryzowe oraz oczywiście tomografię komputerową.
Zapraszamy na konsultację Pacjentów rozważających aparaty ortodontyczne, planujących zabiegi implantologiczne; Osoby u których podejrzewa się choroby szczęki i żuchwy oraz u których stwierdzono paradontozę lub istnieje zasadność leczenia endodontycznego lub konieczność ekstrakcji zęba (która jest dla nas zdecydowaną ostatecznością).
Robimy wszystko, by Pacjent zachował własne zęby do końca życia. Bazując na szwedzkiej myśli periodontologicznej staramy się powstrzymać progresję chorób dziąseł i przyzębia w celu uniknięcia ich destruktywnych następstw; aktywnie edukujemy w zakresie profilaktyki; skutecznie identyfikujemy problemy stomatologiczne, następnie rozwiązujemy je dzięki bezbolesnemu i nieinwazyjnemu protokołowi.
Serdecznie zapraszamy do naszej klinika na diagnostykę radiologiczną! Oferujemy najwyższą jakość, powtarzalność i czytelność wszystkich technik obrazowania radiologicznego!