Zapalenie dziąseł wywołują bakterie, które “atakują” tkanki w jamie ustnej
– szczególnie te wokół zębów oraz implantów zębowych. Progresja stanu zapalnego i brak podjęcia interwencyjnego leczenia mogą doprowadzić do choroby zwanej parodontozą, a ostatecznie do utraty naturalnego uzębienia.

Aż 50% dorosłych osób zmaga się z parodontozą, a 15% ludzi nie ma zębów z powodu jej zaawansowanej formy. 

Zarówno stan zapalny dziąseł, jak i paradontozę można (i należy) leczyć! Specjalista zajmujący się problematyką chorób dziąseł i przyzębia – w zakresie diagnostyki, terapii, profilaktyki – to stomatolog periodontolog. 

Skąd bierze się zapalenie dziąseł?

Przyczyn zapalenia dziąseł należy szukać w różnych obszarach – m.in. higienicznym, lifestylowym, medycznym, genetycznym. 

Bardzo powszechną przyczyną jest brak dobrych nawyków higienizacyjnych i niewłaściwa opieka nad jamą ustną podczas codziennej rutyny. Niedokładne szczotkowanie zębów, pomijanie nitkowania czy nieumiejętne czyszczenia języka powoduje nagromadzenie płytki nazębnej i bakterii – głównych “sprawców” stanu zapalnego.

Zapaleniu dziąseł sprzyja odkładnie wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym i towarzyszących im zabiegów czyszczenia zębów (skalingu, piaskowania). Regularny przegląd dentystyczny pomaga wychwycić problemy z dziąsłami zanim te na dobre się rozwiną i podjąć działanie na odpowiednio wczesnym etapie. Z kolei skaling jest podstawową i zarazem kluczową profilaktyką medyczną, skutecznie przeciwdziałającą rozwojowi stanu zapalnego. 

Zapalenie dziąseł to problem, który towarzyszy nałogowi palenia tytoniu. Osoby sięgające po wyroby nikotynowe często mają stany zapalne dookoła zębów (lub implantów) – a bardzo często zaawansowaną postać parodontozy.

Stany zapalne dziąseł zwiększają ryzyko wystąpienia lub towarzyszą takim chorobom jak: cukrzyca, miażdżyca, zawał, przedwczesny poród, depresją, alzhaimer i powodują wiele innych poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Także historia parodontozy i przedwczesnej utraty zębów u rodzeństwa, rodziców lub dziadków powinna wzmóc czujność i zachęcić do profilaktyki.

W każdym z powyższych przypadków ważne jest systematyczne odwiedzanie gabinetu dentystycznego, najlepiej co cztery miesiące. Stomatolog periodontolog
– czyli lekarz specjalizujący się w chorobach dziąseł oraz przyzębia – będzie optymalnym wyborem.

Co powinno nas zaniepokoić – jakie są symptomy zapalenia dziąseł?

Po pierwsze warto wiedzieć, że zapalenie dziąseł może być bezobjawowe albo przybierać bardzo delikatną postać. Nawet niewielkie – ale powtarzające się podczas szczotkowania – krwawienie z jamy ustnej to ważny powód, aby nasze zęby i dziąsła obejrzał lekarz periodontolog

Inne objawy, które stanowią “czerwoną flagę” dla zdrowia dziąseł i mogą zwiastować ich zapalenie to:
– zaczerwienienie i opuchnięcie dziąseł,
– bolesność, zaczerwienienie i nadwrażliwość tkanek wokół implantów,
– nadwrażliwość zębów,
– ból (takżę ćmiący) dziąseł – np. podczas konsumpcji,
– pieczenie dziąseł,
– odczucie suchości w jamie ustnej,
– przykry zapach z ust,
– odsłonięte szyjki i korzenie zębowe – tzw. wydłużone zęby,
– ruchome zęby,
– powiększone przestrzenie międzyzębowe – tzw. przemieszczone zęby.

Jeśli zmagasz się z którymś z wymienionych problemów, mamy dobrą wiadomość: stan zapalny dziąseł można skutecznie powstrzymać, zanim przekształci się w parodontozę i spowoduje patologiczne, zaawansowane zmiany w tkankach. 

W przypadku zapalenia dziąseł liczy się czas, stąd leczenie periodontologiczne warto rozpocząć możliwie jak najszybciej. Dobry periodontolog podejmie działania interwencyjne, dobierze optymalną ścieżkę terapii i – w ścisłej współpracy z Pacjentem – uchroni Jego jamę ustną przed negatywnymi skutkami zdrowotnymi oraz dalszymi komplikacjami.

Na czym polega diagnozowanie zapalenia dziąseł?

Diagnozowanie stanu zapalnego dziąseł to przede wszystkim:
– dokładna ocena kliniczna stanu jamy ustnej, którą przeprowadza stomatolog periodontolog – najlepiej jeśli badanie uwzględnia pomiar kieszonek dziąsłowych (te o głębokości powyżej 4 mm to już problem periodontologiczny),
– poszerzony wywiad z Pacjentem wraz ze szczegółowym omówieniem Jego dolegliwości i identyfikacją nawet nieznacznych objawów,
– ocena radiologiczna kondycji zdrowotnej zębów, dziąseł i przyzębia, np. na podstawie zdjęcia RTG lub tomografii komputerowej. 

Odpowiednio szybko postawiona diagnoza, poparta mądrym pomysłem na leczenie  – (bazującym na wiedzy naukowej i doświadczeniu) to podstawa, aby uchronić Pacjenta przed progresją zapalenia dziąseł, parodontozą i wreszcie najpoważniejszym ryzykiem – utratą własnych zębów. 

Mam zapalenie dziąseł – co dalej?

Leczenie początkowego stadium parodontozy wymaga zwalczenia bakterii. Skutecznym rozwiązaniem okazuje się profesjonalna higienizacja jamy ustnej, połączona ze skalingiem i piaskowaniem. Jeśli stan zapalny jest poważniejszy, lekarz może zadecydować o włączeniu antybiotykoterapii. 

Kolejny (i zarazem kluczowy) krok należy do Pacjenta – prawidłowa opieka nad zdrowiem jamy ustnej w domowym zaciszu oraz regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, podczas których lekarz periodontolog dokonuje usunięcia kamienia nazębnego, w znaczący sposób decydują o powodzeniu całej terapii. 

Choroby kardiologiczne, cukrzyca to problemy cywilizacyjne i… “parodontolubne”

Występowanie stanu zapalnego dziąseł, a szczególnie jego zaawansowanej postaci – paradontozy często wiąże się z pozastomatologicznymi schorzeniami. Parodontoza podnosi ryzyko zdarzeń kardiologicznych (np. zawałów), przedwczesnego porodu, rozwoju cukrzycy czy wzrostu poziomu cholesterolu, o smutnej perspektywie utraty własnych zębów nie wspominając… 

Profesjonalne leczenie dziąseł we wczesnym stadium ich zapalenia, połączone z regularną opieką stomatologiczną, ochroni Pacjenta zarówno przed parodontozą, jak i przed innymi poważnymi chorobami.

W naszym gabinecie współpracujemy z lekarzami innych specjalności, by skutecznie i holistycznie prowadzić Pacjenta ku zdrowiu. Mając na uwadze pełny dobrostan Jego organizmu wymieniamy się doświadczeniami, konsultujemy objawy, “tropimy” powiązania pomiędzy jednostkami chorobowymi i dolegliwościami – a następnie proponujemy optymalne rozwiązania. 

Prowadzimy profilaktykę i terapię w oparciu o skandynawską myśl periodontologiczną – co oznacza najwyższą jakość leczenia oraz sięganie do najnowszych naukowych odkryć medycznych. W “walce” z chorobami dziąseł i przyzębia stosujemy terapie laserowe oraz regeneracyjne procedury periodontologiczne; wykorzystujemy nowoczesny sprzęt diagnostyki obrazowej (RTG, tomograf komputerowy), jak również pozytywne działanie probiotyków.

Najbardziej innowacyjne metody nie pomogą bez zaangażowania Pacjenta. Kluczowe znaczenie dla powodzenia procesu leczenia – poza wczesnym wykryciem stanu zapalnego i szybką reakcją – ma prawidłowa higiena jamy ustnej, praktykowana we własnej łazience. 

Gardłowa… dziąsłowa sprawa!

Stan zapalny dziąseł to problem, którego nie należy ignorować; jednocześnie jest to problem, którego nie należy demonizować. Jak wspominaliśmy – ponad połowa populacji zmaga się z paradontozą, a choroba ta nie jest “wyrokiem” dla dziąseł i naturalnych zębów.

Sprawna interwencja, nowoczesne leczenie periodontologiczne – np. oparte o skandynawską myśl medyczną, właściwe techniki higienizacji jamy ustnej  prowadzona w domowym zaciszu, połączone z gabinetową profilaktyką stomatologiczną, zapewniają wysoką skuteczność. W tym miejscu raz jeszcze przypominamy o regularnych kontrolach dentystycznych. 

W naszym sopockim gabinecie kompleksowo opiekujemy się Pacjentami “periodontologicznymi” lub “potencjalnie periodontologicznymi”. Jeśli zastanawiasz się, czy powinieneś odwiedzić periodontologa, to najprawdopodobniej znaczy, że… powinieneś zrobić to możliwie jak najszybciej :). 

W myśl zasady “lepiej zapobiegać niż leczyć” rekomendujemy konsultację wstępną, która rozwieje wszelkie wątpliwości. Lepiej  przeprowadzić pogłębioną diagnostykę i w razie potrzeby – profesjonalną higienizację – niż dopuścić do progresji choroby oraz konieczności leczenia jej destruktywnych następstw. Zlekceważony stan zapalny dziąseł może okazać się “gardłową sprawą” i skutkować koniecznością ekstrakcji zęba. Czy zignorowałbyś krwawienie z oka lub ucha – nawet to niewielkie? Jeśli nie, analogicznie warto podejść do symptomu krwawienia z jamy ustnej.

Palimy się, by ugasić… stan zapalny. Razem powstrzymamy parodontozę!

Ktoś powie “z parodontozą można żyć”. My powiemy: można, ale po co… narażać się na bezzębność?! Poza stricte medycznymi problemami, brak zębów powoduje znaczący spadek poczucia własnej wartości i jakości życia, także w jego społecznym czy zawodowym wymiarze.

Doświadczony lekarz periodontolog wie jak efektywnie zadbać o Twoją jamę ustną i pomoże utrzymać naturalne, kompletne uzębienie. My także robimy wszystko (i jeszcze więcej!), by zachować wszystkie zęby Pacjenta do końca Jego życia. 

Rozwiązanie “ząb (implant) za ząb (własny)” to dla nas stomatologiczna ostateczność. Oczywiście, kluczowe znaczenie ma Twoje zaangażowanie w proces terapeutyczno-profilaktyczny i zmiana/poprawa codziennych nawyków higienizacji jamy ustnej. Lubimy edukować 🙂 – aktywnie wesprzemy we wspomnianej higienizacji, pokazując najlepsze w kraju techniki czyszczenia zębów, dziąseł oraz języka.